Blog Yazarak Internetten Para Kazanın!

TT: Blog Yazarak Internetten Para Kazanın!

Bir arkadaşım bana, bir blog yazarak internetten para kazanmak istediğini ve bir blog hazırlarsa yardım edip edemeyeceğimi sordu. Arkadaşımın bu teklifi blog yazmamda bana ilham verdi. Bu sayede 1998 yılında ilk blogumu yazmaya başladım.

İlk işim biraz araştırmak ve bilgi sahibi olmak oldu. İnternet bu konuda bilgi dolu bir hazine. Gecede yüzlerce dolar kazanan biri değildim. Ancak öğrenmem gereken tüm bilgileri öğrendim. Teknik bilgileri öğrenmeden kazanmanın zor olacağını öğrendim.

Araştırmalarımın ve deneyimlerimin sonucunda, blog yazmanın tüm detaylarını ve sırlarını öğrendiğime inanıyorum. Bir çok blogu takip ettim ve en ince detaylara kadar inceledim. Ne yalan söyleyim, arkadaşıma yardımcı olmak için bu işe girdim ve, şu an arkadaşımla beraber sadece blog ile para kazanıyoruz.

Kendimi küçük, ama ciddi ve seri bir blogger olarak sınıflandırıyorum. Blog yazmayı bir ilişkiye benzetiyorum. Herhangi bir birlikteliğin iki önemli bileşeni “Niyet” ve “Birliktelik”tir. Ne elde etmek istediğinizi belirleyin.

Blogunuzu her yönüyle kontrol etmek ve düzenlemek için yüzlerce bilgi bulabilirsiniz. Tasarım, program, yazı uzunluğu, stil ve fazlası… Çok zor gibi görünebilir. Ama işin içine girince ve gelir elde etmeye başladığınız zaman çok eğlenceli ve basit olmaya başlayacaktır.

Blog Yazarak Kazanmaya Başlıyoruz

Kendinize ait bir alan adı (domain) ve hosting size çok gereksiz ve masraflı görünebilir. Fakat blogunuza profesyonel bir bakış açısı kazandırır ve okuyuculara güven aşılar. Ürün, hizmet veya kişisel markanıza değer katar. Arama motorlarında yükselmenizi sağlar. Bunun hedef kitleniz ile alakalı olduğunu unutmamanız gerekir.

Alan adı seçerken ve blog yazmaya başlarken dikkat edilmesi önemli 3 şey:

  1. Blogunuzun konusunu belirleyin: Arama motorlarında herhangi bir konu hakkında arama yaptığınızda ilk sıralarda her zaman aradığınız kelimeye sahip alan adları çıkar.
  2. Blogunuzun beklentilerini sıralayın: Hobi sitesi, kişisel uzmanlık sitesi ya da kazanç sağlamaya yönelik bir blog sitesi mi kuracaksınız?
  3. Alan adınızı belirleyin: Mesela otomobil tutkunuysanız ve otomobillerle ilgili bir blog oluşturmak istiyorsanız, alan adınızda otomobillerle ilgili bir kelime olması çok önemlidir. Fakat genel olarak otomobillerle ilgili değil de, tek bir otomobil markasına yönelik blog yazmak her zaman size avantaj sağlar.

Aynı şey diğer konular için de geçerli. Mesela genel sağlık yerine, diş sağlığı… ya da genel olarak hobi uğraşları yerine, maket uçaklara yönelik bir blog gibi…

Blog yazarak internetten para kazanmak için olmazsa olmaz nedir?

Blog yazarak internetten para kazanmak için olmazsa olmazı ziyaretçi ve devamlılıktır.

Trafik sağlamak konusuna gelince; trafik sağlamak, benim için bu amacın bir parçası olmamalı. Her gün blogunuza kimlerin geldiğine bakarsınız, kaç kişinin girdiğini ve sitede ne kadar zaman geçirdiklerini kontrol edersiniz. Ama asıl önemli olan trafikten ziyade, trafiği elde tutmak olmalıdır. Ziyaretçiler her zaman, başkalarının fikirlerini öğrenmek, hatalarını görmek, yeni şeyler öğrenmek için gelirler. Blogunuzun bu halkanın bir parçası olması ve okuyuculara kaliteli bilgiler sunmanız ilk hedefiniz olmalı.

Teknik bilgiler ne kadar kısıtlı olursa olsun, blog yazıları hedef kitlenize hitap etmeli. Böylece bir defa blogunuzu ziyaret eden ziyaretçi, eğer kaliteli bir içerikle karşılaşırsa, emin olan tekrar gelecektir.

Ben bu amaçla blog yazmaya başladıktan çok kısa bir süre sonra, ziyaretçi kitlem 3 katına çıktı ve sürekli artmaya da devam ediyor. Yazdığınız blogları güncel tutmak için blogunuza benzer diğer blogları takip edin, fikir sahibi olun ve diğerlerinin düşüncelerini kendi blogunuzda tartışmaya açın.

Blog yazarken en önemli şeyin tutarlılık ve meşruluk olduğunu da unutmayın. Bir sürü boş ve gereksiz yazı yazarak ziyaretçi çekemezsiniz. Ziyaretçi belki bir defa gelir ama bir daha gelmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Uzun vadede tutarlı bir şekilde yazı yazmayı sürdürürseniz, ziyaretçileriniz sizi takip etmeye başlayacaktır.

Blog ile Para Kazanmak için blog sayfası açmak isteyenlerin göz atabileceği, içerisinde en etkili, en güncel, en faydalı ve başarıyı yakalama ile ilgili bilgiler var olan E-Kitap’tır…

En çok istenen makaleler

 

En çok okunan makaleler

 

 

  • Blog Yazarak Internetten Para Kazanın!

    Blog Yazarak Internetten Para Kazanın!

Bu site Yatırıma Uygun Arsa | Arazi | Tarla | Bahçe, Kariyer, Online Oyunlar ve Bahisler, Yeni Elektik Üretim Sistemi Projesi, Geleceğin Projeleri ve Güncel Olaylar hakkında içerikler ve bilgiler paylaşmaktadır.
Designed by @chalilozdemir     DMCA.com Protection Status     Script logo